Oświetlenie zewnętrzne zasługuje na szczególną uwagę. Do tej pory niejednokrotnie traktowane po macoszemu, dla właścicieli domów staje się dziś ważnym elementem otoczenia.

Nie bez powodu! Wpływa na estetykę i funkcjonalność, zwiększa bezpieczeństwo. Oświetlenie akcentujące podkreśla architekturę budynków i wydobywa z cienia urokliwe zakątki.

Styl i klimat – zbuduj nastrój z oświetleniem ogrodowym

Jednym z głównych kryteriów doboru oświetlenia wokół domu jest stylistyka – dopasowana odpowiednio do wyglądu elewacji i aranżacji ogrodu. Rozmieszczenie punktów świetlnych, ich ilość oraz forma to podstawa kreacji, która wpływa na walory estetyczne posesji oraz tworzy nastrój sprzyjający wieczornej rekreacji. Do wyboru mamy m.in. oświetlenie wpuszczane w podłoże, ścianę i sufit, lampy ogrodowe sufitowe i ścienne oraz słupki czy latarnie ogrodowe.

Na rynku dostępne są lampy zewnętrzne dostosowane do różnej stylistyki. Warto zwrócić uwagę na ich kształt i formę – widoczne za dnia będą stanowiły istotny element wystroju wokół domu. To czynnik równie ważny, jak barwa i intensywność światła, budujące kształt przestrzeni nie tylko po zmroku.

Latarnie ogrodowe

Wybierz rozwiązanie do swojego ogrodu.

Słupki ogrodowe

Zobacz nasze propozycje do Twojego ogrodu.

Funkcjonalność oświetlenia zewnętrzego – czyli praktycznie i z pomysłem

Oświetlenie wokół domu, poza efektem estetycznym, ma również istotne walory funkcjonalne. Warto więc rozsądnie zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych, tym bardziej, że wymaga to przygotowania infrastruktury w postaci instalacji elektrycznej oraz elementów sterujących. To proces, w którym należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • ilość lamp,
  • położenie punktów świetlnych,
  • intensywność świecenia,
  • barwa i temperatura emitowanego światła,
  • sposób działania – stały bądź załączany ruchem.

Te elementy znacząco wpływają na funkcjonalność oświetlenia wokół domu. Przemyślane, będą służyć domownikom i gościom, tworząc odpowiedni klimat i zwiększając komfort użytkowania przestrzeni. 

Bezpieczeństwo – bez kompromisów

Planując oświetlenie wokół domu, warto pamiętać o kwestii bezpieczeństwa domowników i gości. To jeden z najważniejszych aspektów doboru rozmieszczenia oraz intensywności punktów świetlnych. W tym obszarze pamiętajmy o ścieżkach, ciągach komunikacyjnych, podjazdach i wjazdach do garażu. Tu świetnie sprawdzą się lampy podjazdowe. Ich szczególny rodzaj - lampy najazdowe montowane w kostce brukowej to efektowne i praktyczne rozwiązanie. Pozwoli na montaż nawet, gdy ogranicza nas niewielka przestrzeń. 

Dobrze rozplanowane oświetlenie otoczenia domu to także skuteczny sposób ochrony przed ewentualnymi włamaniami.